این مطلب ۲۴ بار خوانده شده
یادداشت تحلیلی :

آيا دولت آنگونه كه ادعا مي كرد "براي همه شرايط آماده بود؟ "

یادداشت تحلیلی دکتر وحید جلال‌زاده ، استاد دانشگاه، با عنوان " آيا دولت آنگونه كه ادعا مي كرد "براي همه شرايط آماده بود ؟ "
نسخه مناسب چاپ

ازشش سال قبل و همان روزهای ابتدایی نشست های ۵+۱ که به برجام ختم شد ، بارها و به کرات جمله " ما برای هر شرایطی آماده ایم" را از زبان روحانی ،ظریف وتیم اقتصادی دولت می شنیدیم. هروقت طرف های مذاکره ،چوب لای چرخ می گذاشتند و ایران را به اعمال مجدد تحریم ها تهدید می‌کردند ، همواره از زبان مسئولین ایرانی می‌شنیدیم که : " ما برای هر شرایطی آماده ایم " .
زمانی که وزیر خارجه فرانسه نقش پلیس بد را بازی کرد و وسط مذاکرات فشرده سیاسی، هتل کوبرگ را به قصد فشار به هیئت ایرانی ترک کرد ، تیم مذاکره کننده در همان وین مصاحبه کردند که : " ما برای هر شرایطی آماده ایم " .
زمانی که برجام قطعی شد و منتقدین داخلی به برخی از بند های برجام اشکال گرفتند که در صورت بد عهدی طرف های مذاکره کننده در عدم اجرای تعهدات ، ایران چه عکس العملی نشان خواهد داد و یا وقتی سوال شد که اگر طرف مقابل از برجام خارج شود ،ایران چه واکنشی نشان خواهد داد و چه برنامه ای برای مقابله با تحریم های احتمالی دارید باز هم این جمله تکراری که : " ما برای هر شرایطی آماده ایم " را همه ملت ایران از مدیران دولتی شنیدند.
وقتی که آمریکا در دوره اوبامای دمکرات که وزیر خارجه‌اش ،پای برجام را امضا کرده بود شروع به جرزنی کرد و یک خط در میان تعهدات خود را زيرپا گذاشت و زمانی که در اوج تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا ،ترامپ جمهوري خواه علنا در میتینگ‌های انتخاباتی خود خروج از برجام را فرياد زد و به طرفداران خود قول داد که از برجام خارج شده و ایران را با تحریم های جدید سرعقل خواهد آورد.آقای روحانی در جواب اين تهدیدها گفت که : " ما برای هر شرایطی آماده ایم " .
معلوم نیست که از شانس چه کسی،اما مردم آمریکا ترامپ را برای سکانداری دولت آمریکا انتخاب کردند و او هم از همان روزهای اولی که پایش به کاخ سفید باز شد، جمهوری اسلامی را به انواع معاصی بین المللی متهم کرده و مسئولین سابق آمریکا را برای امضای برجام با ایران به باد انتقاد گرفت .
ترامپ با اتخاذ راهبرد خروج از برجام و فشار بر ایران برای پذیرش تعهدات جدید در قبال جامعه جهانی، مذاکرات خود را با اروپایی‌ها آغاز و آنها را از نیت اصلی خود آگاه کرد. وزارت خزانه داری آمریکا از حدود یک سال قبل عملا راهکارهای جدید تحریم و فشارهای قتصادی به ایران را با توجه به برجام و نقش اروپایی‌ها در آن را در دستور کار خود قرار داد و نقشه عملیاتی جنگ اقتصادی علیه ایران را طراحی کرد.
در طرف مقابل یعنی در دولت ایران، اما فضای دیگری حاکم بود. دولتمردان روحانی خصوصا آنهایی که بیشترین سهم را در برجام داشتند، منتقدین دولت را به بزرگنمایی و وارونه جلوه دادن رفتارهای آمریکایی ها متهم می‌کردند. حتی خود آقای روحانی در یک مصاحبه گفت که : دیدید ترامپی که خیلی دلش می خواهد برجام را زمین بزند تا حال نتوانسته اینکار را بکند چون که ستون‌های برجام مستحکم است و ما به پیش خواهیم رفت اما اگر هم بخواهد از برجام خارج شود " ما برای هر شرایطی آماده ایم " .
هیئت حاکمه جدید آمریکا بالاخره پس از چند ماه بازی موش و گربه ، هجدهم اردیبهشت ماه از برجام خارج شد و روحانی نیز بلافاصله بعد از نطق ترامپ ،جلوی دوربین های تلویزیون ظاهر شده و به مردم ایران قول داد که : "مردم نباید هیچگونه نگرانی برای آینده کشور داشته باشند، از هفته‌ها و ماه‌ها پیش به این نتیجه رسیده بودیم که ترامپ به تعهدات بین‌المللی و از جمله به برجام وفادار نخواهد بود و بر این مبنا تصمیمات لازم را برای مسایل اقتصادی کشور اتخاذ کردیم .
به این جمله رییس جمهور دوباره توجه كنيد: از"هفته‌ها" و "ماه‌ها" پیش به این نتیجه رسیده بودیم که ترامپ به تعهدات بین‌المللی و از جمله به برجام وفادار نخواهد بود و بر این مبنا تصمیمات لازم را برای مسایل اقتصادی کشور اتخاذ کردیم.
روحانی همان شب معروف خروج آمریکا از برجام، این را هم به جمله های قبلي خود افزود: به مردم ایران اطمینان می‌دهم که دولت از" ماه‌ها پیش برای تمام شرایط، برنامه لازم را آماده کرده و به هیچ عنوان مشکل حادی پیش رو نخواهیم داشت" .
آیا این جملات آقای روحانی همان جمله تکراری : " ما برای هر شرایطی آماده ایم " نیست.

ترامپ از برجام خارج شد ولي دولت ما همچنان در خواب خوش برجام مانده است.اين روزها و هفته ها، شاهد تورم جلسات علني و غيرعلني در مجلس هستيم. سران قوا چند روز يكبار دور هم جمع مي شوند و مسائل اقتصادي را رصد مي كنند. دولت همه را خصوصا منتقدين خود را در اين شرايط به حفظ وحدت ملي فرا مي‌خواند ولي ديگر جمله كسل كننده "ما براي هر شرايطي آماده ايم " را تكرار نمي كند. چون كه در عمل و ميدان اقتصاد بر همگان ثابت شد كه متاسفانه دولت روحاني "براي هيچ شرايطي آماده نبوده است ".
از اتهامات احمدي نژاد، به غلط انحلال سازمان برنامه‌ريزي كشور بود. يكي نيست كه از نوبخت بپرسد كه شما كه برنامه ريزي كشور را بر عهده داريد . براي اين روزها كه كمر قشر مستضعف جامعه زير بي‌عرضگي‌هاي مديران دولت مي شكند چه برنامه‌ريزي هاي مدوني را تدارك ديده بوديد.
البته در اين ميان نبايد از نقش كم‌خاصيت مجلس هم غافل شد. مجلسي كه با مديريت رئيس آن، جايگاهش را به دنباله روي از دولت فروكاست، نقش نظارتي خود را فراموش كرد و شريك اين روزهاي بي‌برنامه‌گي دولت در اقتصاد گشت.
قرارگاه اقتصادي جهانگيري كجاي اين معركه اقتصادي قرار دارد .كدام برنامه و راهكاري براي اين روزها در قرارگاه جهانگيري طراحي شده بود. ظاهرا اين قرارگاه براي خرج كردن يا به عبارت بهتر تقسيم دلارهاي نفتي به سياق تقسيم دلارهاي ٤٢٠٠ توماني اين روزها تشكيل شده بود.
اينك كه دولت در تله برجام آمريكايي گرفتار آمده و حتي حاميان اصلاح طلبش او را تنها گذاشته و شماتت مي‌كنند، از نيروها و نهادهاي انقلابي كشور انتظار همدلي دارد تا دوباره با دل بستن به وقت كشي اروپايي ها، ملت و كشور را در دام ديگري گرفتار سازد.
اما نيروهاي انقلابي فارغ از اين سياست بازي‌ها بدنبال حل مسئله هستند و ضمن وقت شناسي و پرهيز از اقدامات دشمن شادكن، در پي كمك به خروج كشور از اين بن بست برجامي مي باشند.
در روزهاي گذشته شاهد بوديم كه اساتيد بسيجي با پيشنهاد يك بسته سياستي به دولت ،آمادگي خود را براي كمك به مسئولين كشور اعلام كردند. همچنين تعدادي از نيروهاي شناخته شده جبهه انقلاب با ارائه راهكارهايي به دولت ، خواستار اعمال سياست‌هاي جديد اقتصادي براي خروج از وضعيت بي تصميمي در دولت شدند
دولت هم اگر صادقانه بدنبال همدلي و وحدت گروه‌هاي سياسي در كشور براي فائق آمدن بر مشكلات اقتصادي هست، بايستي در عمل نشان دهد كه آمادگي تعامل با جريانات وفادار به انقلاب را دارد و حاضر است انسداد اقتصادي حاكم بر دولت را به نفع مصالح كشور بشكند.
روزهاي آينده، از ماهيت تعاملي دولت با نيروهاي انقلابي براي شكست هجمه اقتصادي آمريكايي‌ها رونمايي خواهد كرد، مي توان از اين روزهاي به ظاهر سخت، روزهاي روشن آينده ايران عزيز را رقم زد.
بايد "ما مي توانيم" به باور دولتمردان و مجلسي ها بدل شود و قدرت مردم جدي گرفته شود.
وحيد جلال زاده

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.