یادداشت دکتر کیومرث یزدان‌پناه

عظمت یک دریا

خلیج‌فارس در حال حاضر در کنار شناسنامه معتبر ایرانی خود، کانون انرژی دنیا و کانون اتصال تمدن‌های مؤثر انسانی نیز به شمار می‌آید.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید کشور، دکتر کیومرث یزدان‌پناه استادیار جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران در یادداشتی به بیان مهم‌ترین ویژگی‌های خلیج‌فارس پرداخته است.

در متن این یادداشت آمده است:

خلیج‌فارس در میان دریاهای جهان و پهنه‌های آبی مشابه خلیج مکزیک، خلیج عدن، خلیج گینه، خلیج بنگال، خلیج اسکندریه، خلیج اسکندرون و خلیج سرت، جزء مهم‌ترین، استراتژیکی‌ترین، جهانی‌ترین و جغرافیایی‌ترین خلیج دنیا به شمار می‌آید. این شاخص‌ها در کنار ویژگی‌های منحصربه‌فرد دیگر، خلیج‌فارس را به پهنه آبی بسیار حساس در جهان معاصر تبدیل کرده است.

خلیج‌فارس در حال حاضر در کنار شناسنامه معتبر ایرانی خود، کانون انرژی دنیا و کانون اتصال تمدن‌های مؤثر انسانی نیز به شمار می‌آید.

این خلیج آبی که از موقعیت استثنایی ژئوپلیتیک برخوردار است به دلیل بهره‌گیری از تنگه هرمز که سرشاخه اتصالی ترانزیت دریایی و آب‌های آزاد به شمار می‌آید، به مکانی ثابت برای رقابت‌های تند ژئواستراتژیک در سطح جهانی و منطقه‌ای تبدیل‌شده است.

اما یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های خلیج‌فارس، ویژگی‌ها و مختصات طبیعی این دریا است که می‌تواند سواحل و جزایر آن را به پررونق‌ترین سواحل و جزایر دنیا تبدیل نماید. این مختصات خلیج‌فارس طی دو قرن اخیر زیر سایه مسائل سیاسی و موضوعات ژئوپلیتیکی آن قرارگرفته است.

 از یک سوی خلیج‌فارس، هویت ایرانی - فارسی خود را از سواحل انحصاری و طولانی خود در حوزه شمالی (از دهانه اروندرود تا خروجی تنگه هرمز به سمت دریای عمان) می‌گیرد؛ که به طول ۱۴۰۰ کیلومتر در جنوب ایران گسترده شده است.

و از سوی دیگر طول چهارجانبه سواحل جزایر ایرانی خلیج‌فارس نیز که حدود ۴۰۰ کیلومتر ساحل را شامل می‌شود باید به شاخص‌های ایرانی بودن این دریا به‌عنوان «خلیج‌فارس» اضافه گردد.

 

لذا روز ملی خلیج‌فارس برای دریایی باعظمت جهانی و کارکردهای متعدد بین‌المللی، بسیار بااهمیت است تا به‌دوراز تعصبات و بیان افراطی همچون «خلیج تا ابد فارس» یا «خلیج همیشه فارس» و عناوینی این‌چنینی، باید آن را به جهانیان از نو معرفی کرد.

 

از ادبیات سیاسی و احساسی در خصوص نام خلیج‌فارس باید پرهیز کرد و شأن و منزلت و عظمت این دریا را در این حد نباید تقلیل داد؛ زیرا نام «خلیج‌فارس» مستند و معتبر است و تغییر پیدا نمی‌کند.

 

خلیج‌فارس باید به کانون قدرت ملی و اقتصاد برتر ایران تبدیل شود.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.