اندیشکده زیست بوم و اقلیم استان گلستان برگزار کرد:

نشست کارگروه منابع آب و حریق جنگل

باید در ماه های پیش رو مدام به مردم گوشزد شود تا سبزه زارهای امروز به جهنم آتش فردا تبدیل نشوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید کشور، نشست کارگروه منابع آب و حریق جنگل اندیشکده زیست بوم و اقلیم استان گلستان  برگزار شد و آنچه در این کارگروه مطرح شد به نقل از روابط عمومی بسیج اساتید استان گلستان بدین شرح است:

 

خطر آتش سوزی‌های تابستانی بعد از سیلاب‌های بهاری 

امسال به دلیل شدت بارش‌ها،گیاهان خودرو، بیش از سال‌های دیگر قد کشیده‌اند ولی ادامه حیات شان در گرمای تابستان که احتمالاً بارندگی بسیار کمی اتفاق بیفتد ، میسر نخواهد بود. بارندگی‌های اخیر باعث تقویت رشد گونه‌های مختلف گیاهی و مشخصاً انواع گل‌ها و علف‌های موسمی در دشت‌ها، کوهپایه‌ها و مراتع کشور شده و مناظر بکر و سرسبزی را در نقاط مختلف ایران به وجود آورده است.

ظرف یکی دو ماه آینده، قریب به اتفاق این علفزارهای سبز و زیبا به دشت‌هایی زرد و خشک تبدیل می‌شوند و مهیای کوچک ترین جرقه‌ای برای بزرگ ترین آتش سوزی‌ها خواهد شد

 بیم آن می رود که بعد از سیل‌های اخیر بهاری، با آتش سوزی های مهیب تابستانی در نقاط مختلف کشور مواجه شویم چرا که حجم عظیمی از علف های بلند و خشک این استعداد را دارند که هم به راحتی شعله ور شوند و هم آتش را به سرعت گسترش دهند.

 

لزوم آموز ش‌های توجیهی به مردم  از هم اکنون باید به مردم در این باره آموزش‌های لازم را داد و مدام تکرارشان کرد. از جمله این که امسال بیش از قبل مراقب آتش‌هایی که در طبیعت روشن می‌کنیم باشیم و اگر آتشی افروختیم، بعد از اتمام کارمان، از خاموشی صد در صدی آن اطمینان کامل پیدا کنیم چه آن که حتی یک تکه زغال بر جای مانده از آتش می تواند هزاران هکتار مرتع و جنگل را به آتش بکشد.

حتی یک ته سیگار نیز که در گوشه‌ای از یک علفزار یا جنگل بیفتد، می تواند منشأ اولیه یک آتش سوزی مهیب باشد. بطری های شیشه‌ای است که برخی از ما با بی مبالاتی در طبیعت رهایشان می کنیم؛ عامل بسیاری از آتش‌های مراتع و جنگل‌ها است. به سبب این که این بطری‌ها در مجاورت نور شدید آفتاب همانند ذره بین عمل می‌کنند و با متمرکز کردن نور خورشید در یک نقطه کانونی، حرارت لازم برای آتش سوزی رقم می زنند.

 

این‌ها و نکات دیگری که اهل فن بهتر می دانند، باید در ماه های پیش رو مدام به مردم گوشزد شود تا سبزه زارهای امروز به جهنم آتش فردا تبدیل نشوند.  تقویت محیط بانی‌ها و آتش نشانی‌ها با هدف جلوگیری از آتش سوزی و کنترل سریع حریق‌ها اولویت‌هایی هستند که نباید از کنارشان با بی اعتنایی گذشت. شاید لازم باشد فرمانداری‌ها و بخشداری ها، مناطقی که ظرفیت حریق دارند را شناسایی کنند و تدابیر لازم از جمله بسیج نیروها و امکانات و تقسیم کارها و وظایف را از هم اکنون بیندیشند. امید که مسئولان این هشدار را جدی بگیرند و بعدها نگویند غافلگیر شدیم.

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.