چالش و بحران امنیت زیست محیطی در گرگان؛

شورای تامین استان گلستان، محتاج اتخاذ رویکردهای نوین تامین امنیت است

کارگروه رصد و پایش بسیج‌ استادان گلستان تحلیل اولیه از چالش بزرگ منطقه بحرانی زیارت را صادر کرد.

به گزارش  روابط عمومی بسیج اساتید استان گلستان، موضوع ساخت و سازهای گسترده در عرصه‌های خوش آب و هوای جنوبی استان گلستان و فساد گسترده ناشی از "زمین و کوه و جنگل و مرتع‌خواری " در این حوزه با توجه به منافع و گردش مالی پیدا و پنهان (پولشویی) بالا و مداخله افراد ذی نفوذ دارای پشتوانه ویژه و دارای کانال‌های ارتباطی اداری خاص، چند سال است که همچون بختک به جان این استان افتاده است.

جالب اینکه بعضی مسئولین استانی با پیگیری‌های کشوری و تحت فشار آنها و یا تحت هشدارهای خبرنگاران از خواب غفلت، نیم بند و حیران می پرند و با همان سرعت و چند حرکت نمایشی، به خواب  مجدد می روند.

 

شورای تامین استان گلستان، محتاج اتخاذ رویکردهای نوین تامین امنیت است

 

آخرین نوع از این حرکت، حضور کاظم پالیزدار دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در اوایل این ماه در استان به دستور جهانگیری با عنایت به دستور مقام معظم رهبری در مورد بررسی زمین‌خواری به خصوص در روستای «زیارت» بود.

آیا دقیقا کسی می‌داند چه تصمیم اثربخشی اتخاذ و چه اقدام قاطعی صورت گرفته است؟

آیا قرار است چه تغییر و تحولاتی در این عرصه مهم  صورت گیرد؟

کار گروه رصد و پایش سازمان بسیج اساتی استان گلستان در یک هفته گذشته بدنبال کسب اطلاعات و آماری موثق از این موضوع بوده است تا تحلیل و بررسی دقیقی از تهدیدات پیشرو در این حوزه به مراجع ذیربط ارائه نماید.

 

شورای تامین استان گلستان، محتاج اتخاذ رویکردهای نوین تامین امنیت است

 اما قابل توجه اینکه، عالی‌ترین واحدهای دستگاه‌های دولتی از وجود چنین گزارش‌هایی اظهار بی‌اطلاعی می‌کردند و بدون استثناء آدرس دستگاه‌های اطلاعاتی و قضایی استان را می‌دادند، معنی این آدرس دهی این است که دستگاه‌های اطلاعاتی و قضایی متولی پیگیری این پرونده ملی در سطح استان هستند و احتمالا بخاطر این موضوع، هیچ گزارش مستند و قابل توجهی در اختیار دیگر دستگاه‌ها و عموم مردم نیست.

‌کارگروه رصد و پایش سازمان بسیج اساتید استان گلستان در جای خودش به این موضوع ورود خواهد کرد اما علاوه بر مبارزه با فساد یاد شده، بحران خزنده و بالقوه زیست محیطی در عرصه‌های جنوبی استان و بالاخص مناطق جنوبی شهر گرگان و روستای "زیارت" در حال رخ دادن است که دستگاه‌های امنیتی به دلیل نگاه سنتی به مفهوم امنیت از آن غافل شده‌اند.

نگاهی به چالش‌ها و بحران امنیت (احتمالی قریب الوقوع ) زیست محیطی در این نقطه حساس جغرافیایی، اهمیت و ضرورت اهتمام ویژه را بخوبی نشان می‌دهد.

 

شورای تامین استان گلستان، محتاج اتخاذ رویکردهای نوین تامین امنیت است

 

از جمله  موارد این بحران می‌توان به نکات ذیل اشاره نمود:

 

 ۱) جنگل زدائی و کاهش شدید پوشش سبز جنگلی یا گیاهی برای ساخت و سازهای غیر مجاز که به وضوح در مناطق یاد شده در مقایسه با دهه‌های گذشته قابل رویت است، منجر به کاهش جنگل‌های بارانی، تغییر تعادل آب و هوایی و فقدان بخار آب لازم در هوای مناطق یاد شده، از بین رفتن سایه‌ها و از دست دادن رطوبت خاک (خشک شدن خاک)، کاهش و فقر شدید منابع آبی و خشک شدن چشمه‌ها به دلیل مصارف بی رویه، فرسایش خاک، افزایش گاز‌های گلخانه‌ایی  و تاثیر مستقیم بر پدیده گرمایش مناطق شمالی تحت تاثیر پدیده جهانی (در چند سال اخیر این پدیده ملموس‌تر شده است) و در نتیجه تغییر و برهم خوردن تعادل آب و هوایی که آثارش هنگام بارش‌های شدید با وقوع سیل، بروز و ظهور پیدا خواهد نمود. بالاخص اینکه این مناطق مستعد سیل‌های وحشی و تخریب‌گر با افزایش تلفات انسانی بالاست.

 

۲) ورود پسماندها و حجم گسترده فضولات انسانی حاوی پاتوژن با پراکندگی بسیار گسترده (محدوده ای به وسعت ۱۰۰۰هکتار) با توجه به کثرت ویلاها و ترددهای بسیار در منطقه زیارت و در نتیجه آلوده سازی خاک و منابع آبی زیر زمینی که با توجه به سرد بودن مناطق یاد شده تجزیه آنها سالیان سال طول خواهد کشید و باکتری‌ها و ویروس‌های موجود در آن برای همان مدت نیز  حفظ خواهند شد.

 

۳) خطر لغزش و رانش زمین در مسیر جاده جنگلی و كوهستانی زیارت گرگان با توجه به تغییرکاربری اراضی کشاورزی و باغی، ایجاد جاده‌های غیر استاندارد، ساخت و سازهای انبوه و گسترده و با وزن بسیار بالای چند طبقه‌ای در مناطق شیب دار و خاك‌هایی جنگلی و كوهستانی و حریم رودخانه‌ها، وجود چشمه‌های كوچك و بزرگ در طرفین جاده منتهی به زیارت که در فروردین ماه امسال ده‌ها هکتار را درگیر لغزش نمود کاملا احساس می شود که با وجود عوامل پیشین به بزرگترین و مهم‌ترین چالش و بحران بالقوه امنیت زیست محیطی گرگان مبدل شده است.

 

شورای تامین استان گلستان، محتاج اتخاذ رویکردهای نوین تامین امنیت است

 

بدین ترتیب لازم است رئیس شتا با اتخاذ یک رویکرد نوین در خصوص امنیت زیست محیطی گرگان، تهدیدات یاد شده را که می‌تواند بر حوزه امنیت استان اثر گذارد، در دستور کار ویژه قرار داده و مدیریت عالی مبتنی بر مشارکت چندوجهی دولتی و مردم‌نهاد را برای رفع آن اعمال کند.

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.