جانشین سازمان بسیج اساتید کشور

تاکنون ۴۲ اندیشکده راه‌اندازی شده و پیش‌بینی ما این است که تا پایان سال حدود ۱۰۰ اندیشکده راه‌اندازی شود

در نشست رؤسای کانون‌های بسیج اساتید تهران بزرگ و چهره‌های برجسته دانشگاهی در دانشگاه صنعتی امیر کبیر، از از دو اندیشکده «نفت و انرژی» و «نساجی و پوشاک» رونمایی شد.

به گزارش روبط عمومی سازمان بسیج اساتید کشور، دکتر محمدرضا ابن‌الدین حمیدی در نشست رؤسای کانون‌های بسیج اساتید تهران بزرگ و چهره‌های برجسته دانشگاهی و آیین رونمایی از دو اندیشکده «نفت و انرژی» و «نساجی و پوشاک» که در محل دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد اظهار داشت: ظرفیت استاد بسیجی برای کمک به انقلاب علم٬ تربیت و تدریس است و اگر بنا باشد از ظرفیت استادان بهره ببریم راهی جز پژوهش نیست.

 

دکتر ابن الدین افزود: تاریخ بشریت همواره به پژوهش نیازمند بوده و انقلاب اسلامی نیز جدا از تاریخ بشریت نیست. عضو هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین(ع) عنوان کرد: رویکرد نظام آموزش عالی در دهه اول بعد از انقلاب اسلامی آموزشی بود. بعد از پایان جنگ، رویکرد پژوهش‌های کاربردی اتخاذ شد و در دو دهه اخیر نیز رویکرد اندیشکده‌ای غالب شده است.

دکتر ابن‌الدین با بیان اینکه اندیشکده‌ها به‌دنبال پیدا کردن راهبرد حلّ المسائلی است که با روش‌های عادی میسر نیست گفت: در سطح استان‌ها اندیشکده برای عبور از موانع و نشان دادن راه‌های پیشرفت استان تعریف شده است اما در سطح ملّی انتظار ما حل راهبردی مسائل اصلی و ملّی است.

 

وی با بیان اینکه پیش‌بینی ما این است که تا پایان سال حدود ۱۰۰ اندیشکده راه‌اندازی شود عنوان کرد: تاکنون ۴۲ اندیشکده راه‌اندازی شده و برای هر استان نیز تشکیل دو اندیشکده تعریف شده است. جانشین سازمان بسیج اساتید کشور خطاب به مسئولان کانون‌های بسیج اساتید دانشگاه‌های تهران خاطرنشان کرد: باید کانون‌های دانشگاهی تهران جدی گرفته شود. در حوزه‌هایی که گروه‌های علمی٬ استادان بارز و مزیت نسبی بیشتری وجود دارد باید پیشگام شد.

 

دکتر ابن‌الدین با بیان اینکه نباید از مشکلات کشور به راحتی گذشت اظهار کرد: لازم است اساتید بسیجی به شبکه‌سازی بپردازند و در حوزه‌های تخصصی تجمیع و با هم مرتبط شوند. وی با لزوم تشکیل سه گروه علمی در هر اندیشکده تأکید کرد: انتظار می رود هر استاد یک زیر پروژه را تحویل بگیرد تا به همراه دانشجویان تحصیلات تکمیلی پازل پروژه کلان را کامل کنند.

 

جانشین سازمان بسیج اساتید با تأکید بر لزوم تعامل استادان و دانشجویان بسیجی گفت: استادان باید به تربیت اخلاقی دانشجویان نیز توجه کنند. از استاد لائیک انتظار نمی رود که به دانشجویان تربیت و رشد اخلاقی آموزش دهد.

 

دکتر ابن‌الدین با تأکید بر لزوم تشکیل حلقه‌های علمی عنوان کرد: هر پروژه ملّی احتیاج به پیوست فرهنگی و اجتماعی دارد و باید بررسی شود هر پروژه چه مشکلات و آسیب‌های اجتماعی خواهد داشت. تا سال ۹۵ بیش از ۲۰۰ استاد٬ آموزش پیوست‌نگاری فرهنگی دیده‌اند که می‌توان از آنها در اندیشکده‌ها استفاده کرد.

 

وی با اشاره به انتظاراتی که از اندیشکده‌ها وجود دارد گفت: هر اندیشکده بعد از مطالعات اولیه باید مشخص کند سیاستی که به آن دست‌ یافته چیست و بعد از آن باید برای اینکه راه‌حل مورد نظر به یک مطالبه اجتماعی تبدیل شود گزارش ژورنالیستی ارائه دهند.

 

جانشین سازمان بسیج اساتید در پایان خاطرنشان کرد: لازم است هر کانون بسیج اساتید دانشگاهی یک گروه تحلیلگر سیاسی آموزش دهد. در شرایط فعلی نیاز به کانون فکری احساس می‌شود که به سرعت در هوشیارسازی مردم کمک کنند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.