حجت الاسلام ابوترابی‌فرد

پیشرفت جز در سایه وحدت علمی انجام نمی‎شود/ نخبگان انقلابی و دلسوزان باید میدان‎دار این حرکت باشند

حجت الاسلام ابوترابی‌فرد در همایش چهل سالگی انقلاب و رسالت نخبگان در دهه پنجم انقلاب اسلامی در گرگان گفت: پیشرفت جز در سایه وحدت علمی انجام نمی‎شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید استان گلستان، حجت الاسلام ابوترابی‌فرد، در همایش چهل سالگی انقلاب اسلامی و رسالت نخبگان در دانشگاه آزاد گرگان اظهار کرد: ایران ۱۴۰۴ توسعه یافته با جایگاه اول فناوری و علمی با هویت انقلابی و اسلامی و الهام بخش برای جهان اسلام است که تعامل سازنده در سطح بین الملل  دارد و منطبق بر اصول اخلاقی و ارزش‌های اسلامی و ملی است.

 

امام جمعه موقت تهران گفت: پیشگامان عرصه علم و دانش چشم انداز جمهوری اسلامی را به عنوان هدف و مقصد برای سال ۱۴۰۴ تالیف کنند چرا که با نگاه به این هدف نقشه راه شناسایی می شود.جمهوری اسلامی در حوزه‌های گوناگون به دلیل ظرفیت و استعداد بالا و رهبری شایسته انقلاب قدم‌های بلندی برداشته و در مسیر چشم انداز حرکت کرده و اگر اراده جدی در ارکان مختلف کشور برای تحقق  اهداف شکل می‌گرفت اعجاز بزرگی رخ می‌داد.

 

حجت الاسلام ابوترابی فرد  گفت: ما الان در جایگاه بزرگ سیاسی به عنوان محور تعیین کننده و قدرت موثر در معادلات بین المللی تبدیل شدیم. این قدرتی که کشورهای دیگر بدون اتکا به دیگران ندارد اما جمهوری اسلامی تنها توانست آن را کسب کند و هیچ سیاستمداری در دنیا نمی تواند این قدرت ایران را تایید نکند.

 

وی افزود: در عرصه علمی هم شاهدیم کاروان علمی با شتاب حرکت می‌کند و حتی در تجاری سازی علم موقعیت ایران ممتاز است. کشور ما که در نقشه علمی جهان هیچ جایگاهی نداشت، اامروز جزو ۵ کشور اول علمی جهان است. در حوزه نانو، فنی مهندسی هوا فضا، لیزر، علوم زیستی، موقعیت استثنایی دارد که جامعه علمی به آن اذعان می‌کند.

ایشان در ادامه  افزود: این کار ثمره مدیریت عالی کشور و نگاه رهبری برای تبدیل  به شدن مرجعیت علمی و قطب علمی در جهان است. مقالات علمی که مرجع هستند در جهان کم نیست. اما این مرجعیت باید برای ایران باشد و زبان فارسی نیز باید مرجع شود و این افق کشور است.

 

امام جمعه موقت تهران در رابطه با ظرفیت امنیت کشور توضیح داد: در حوزه امنیت ایران برای منطقه و اروپا خلق امنیت کرده و اگر جایگاه جمهوری اسلامی نبود امروز امنیت در قاره اروپا به این اندازه نبود و یکی از مسائل که اروپا مطرح می کند همین اعتراف به نقش ایران در امنیت منطقه می باشد.

 

حجت الاسلام ابوترابی‌فرد گفت: راهبرد ایران ارتقا امنیت جامعه جهانی و اروپا و منطقه است.

 

وی بیان کرد: یکی از دلایل رویارویی با استکبار برقراری امنیت است و آمریکا عامل برهم زننده امنیت است. حمایت آمریکا از رژیم وابسته جز ناامنی و مقابله با حاکمیت ملت‌ها دستاورد دیگری نداشته و ایران اسلامی گامی بلند در این زمینه برداشته است.در عرصه اقتصادی ایران در فراهم آوردن زیر ساخت های کشور و بستر رشد و تربیت نیروی عالم و توانا که مهم‌ترین عامل پیشرفت است جایگاه استثنایی دارد.

 

امام جمعه موقت تهران در خصوص فعالیت‌های اقتصادی گفت: تمام زیر ساخت‌ها برای تبدیل شدن به قدرت اقتصادی بزرگ در کشور فراهم است اما از این ذخایر استفاده نمی شود. باید جامعه علمی از تمام ظرفیتش برای رسیدن به نقشه راهی که در کوتاهترین زمان راه را برای خلق و تولید ثروت فراهم آورد استفاده کند.

 

جز با وحدت علمی نمی توان به نقشه راهی که ما را در کوتاهترین زمان از نظر تولید ثروت و ایجاد اشتغال و مدیریت نقدینگی برساند دست یابیم.

 

وی درخصوص جایگاه علم گفت: در تمام حوزه‌ها باید علم و دانش محور وحدت باشد و یک قدم نباید بدون علم برداریم و نقشه علمی باید بر اساس آن باشد نه اینکه بودجه ای وابستگی ما را به نفت بیشتر و دولت و پروژه ها را متورم‌تر کند.

امام جمعه موقت تهران توضیح داد: این کار باید توسط نخبگان معتقد به انقلاب و مسئول در برابر جانبازان و ایثارگران انجام شود. برای اینکه در حوزه علمی به وحدت برسیم باید هوای نفس را کنار بگذاریم و از جناح بازی و باندبازی دوری کنیم.

ما امسال تنها چهل سالگی انقلاب را جشن نمی گیریم بلکه چهل سالگی جبهه مقاومت و جریان اصیل انقلاب در منطقه که پرونده استعمار را در هم پیچیده جشن می گیریم.

وی در خصوص وظیفه نخبگان اشاره کرد و افزود: فساد و بی عدالتی در هر اندازه‌ای که هست باید ریشه کن شود و قدم های خطا رفته باید رصد و قدم های صحیح باید تبیین شود و این کار نخبگان است.

ابوترابی‌فرد ادامه داد: قدم های اصلاحی هزینه دارد و این تنها زمانی انجام می شود که همه جریانات هزینه آن را پرداخت کنند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.