در پنجمین نشست مسئولان کانون‌های بسیج اساتید مازندران مطرح شد؛

اهتمام بر اجرایی کردن گام دوم بیانیه کوثری انقلاب

پنجمین نشست مسئولان کانون‌های بسیج اساتید دانشگاه‌های استان مازندران با حضور ریاست سازمان بسیج اساتید استان مازندران و مسئولین کانون‌های بسیج اساتید استان به میزبانی دانشگاه آزاد واحد آیت الله آملی آمل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بسیج اساتید استان مازندران، در این جلسه دکتر عباس تبار رئیس سازمان بسیج اساتید استان مازندران، ضمن قدردانی از میزبان جلسه و کلیه اساتید حاضر در جلسه، با تکیه به آیات ۱۹ تا ۲۲ سوره‌ی مبارکه‌ی نمل، چند نکته‌ای مدیریتی را بیان نمود. 

 

وی گفت: داشتن سعه صدر و انتقادپذیری یکی از اصول مدیریتی است و مسنولان و مدیران باید به گونه‌ای باشند که رضایت خدا و مردم را عامل شادی خود بدانند و توجیه باشند که رضایت مردم حاصل نمی‌شود مگر به برقراری عدالت در جامعه.

 

عباس‌تبار افزود: نکته‌ی دیگر اینکه مدیر باید نسبت به افراد تحت نظر خود تفقد و نظارت داشته باشد، احوال آن ها را جویا باشد، سخنان و مشکلات آن‌ها را بشنود، بداند و برای رفع این مشکلات در حد توان اقدامات لازم را انجام دهد. همچنین باید بدانیم که دعا مخصوص حالت اضطرار نیست. در قدرت و در بهترین لحظات زندگی نباید از دعا و ارتباط با خدا غافل شد . شکرگزاری باید عملی باشد و نه صرفا زبانی و باید دانست که هرچه داریم و در هر جایگاهی که هستیم لطف خدا شامل حال ما بوده است و لذا کارها باید برای رضای خدا صورت پذیرد . کیفیت انجام کار نیز در تدبیر و فعالیت جمعی است. نکته‌ی دیگر اینکه در کار سازمانی نباید زود قضاوت کرد و به زیرمجموعه اتهام بست. باید به حضور و غیاب‌ها، جذب پرسنل کارآمد و سایر مسائل از این طیف توجه داشت. سهل انگاری در کار مدیریتی کاملا ممنوع است و در واقع کار باید به صورت جهادی انجام پذیرد.

 

رئیس سازمان بسیج اساتید استان مازندران در ادامه گزارش عملکرد یک ماه گذشته را برای حاضرین تشریح نموده و به داشتن نگاه حل المسائلی نسبت به امور دانشگاه، شهر و استان تاکید نمود و از اساتید حاضر در جلسه و سایر اساتید بسیجی استان خواست که با داشتن چنین نگاهی، در خصوص تشکیل گروه مطالعات راهبردی ، کشف نظام مسئله‌ای استان و در نهایت حل مسئله و رفع این معظلات همت ویژه ای داشته باشند و تمام تلاش خود را در راستای اجرایی کردن گام دوم بیانیه کوثری انقلاب بکار ببندند.

 

در ادامه این نشست دکتر ضابط پور، معاون بررسی و تحلیل بسیج اساتید استان به بررسی و تحلیل اتفاقات اخیر کشور در خصوص موضوع بنزین پرداخته و گفت : جبهه‌ی دشمن به رهبری آمریکا در سال‌های گذشته و بخصوص یکی دو سال گذشته شکست‌های بزرگ و راهبردی را متحمل شدند. از تلاش‌ها برای کاهش توان موشکی ایران گرفته تا تلاش برای کاهش نفوذ منطقه‌ای ایران. این شکست‌ها باعث شده تا دشمنان برنامه‌های خود را به حوزه اقتصاد کشانده و در صدد ایجاد درگیری‌های داخلی در کشور باشند. همان کاری که در عراق و لبنان اتفاق افتاد.

 

وی افزود: مسئله‌ی بنزین نمودی از این طرح و برنامه بود که با تیزبینی رهبری با شکست مواجه شد. البته که قیمت بنزین در ایران ارزان است ولی با توجه به شرایط معیشتی مردم چنین تصمیمی و نحوه‌ی اجرایی شدن آن منطقی نبود. مصرف بنزین در کشور خارج از رویه عادی قرار گرفته بود که برای جبران آن یا باید پالایشگاه اضافه می‌شد که هزینه‌ی بسیار سنگینی داشت و یا باید بنزین وارد می شد. این طرح ویژگی‌های مثبتی هم دارد که می‌توان کاهش مصرف بنزین و توزیع عادلانه درآمد‌های ناشی از افزایش قیمت بنزین و حتی شاید امکان صادر کردن آن را برشمرد. البته امیدواریم که دولت به وعده‌های خود عمل نموده و این درآمد‌ها را بصورت عادلانه بین مردم باز توزیع نماید. پس در افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی شدن آن جای تردیدی وجود نداشت. اما مسئله‌ی مهم‌تر در این بین حمایت رهبری از سران سه قوه و تبیین چرایی این حمایت است. در این خصوص چند نکته حائز اهمیت است: اول اینکه نحوه برخورد رهبری با مشکلات و مسائل جامعه با برخورد اشخاص عادی فرق دارد و رهبری مسائل زیادی را در تصمیم گیری خود ترتیب اثر می دهد از جمله منافع همه‌ی ملت، مصالح استراتژیکی و راهبردی کشور، جبهه گیری‌های دشمنان و امنیت کشور و ... . دوم اینکه منطق عقلانی مدیریت حکم می‌کند که اگر تصمیمی روند قانونی را طی کرد  و اتفاق افتاد ، در صورت نیاز به تغییر لازم است روند قانونی آن طی شود.

 

معاون بررسی و تحلیل سازمان بسیج اساتید استان مازندارن در ادامه بیان کرد:  آشوبگری و ایجاد اخلال مفسده‌هایی مانند بی‌اعتبارشدن سیستم و آشوب‌های مشابه بعدی در برابر تصمیمات آتی نظام است. نکته‌ی سوم اینکه رهبری از ساختار حاکمیتی دفاع کرده است و نه از جزئیات طرح . همانگونه که امیرالمومنین برای کشته نشدن عثمان تلاش کرد، در صورتی که به عثمان و حکومتش اعتقادی نداشت. در واقع امیرالمومنین نمی‌خواست که خلیفه‌کشی در جامعه باب شود و ساختار حکومتی دچار تزلزل شود. مقام معظم رهبری هم از ساختار حکومتی که برگرفته از آرای مردم بود دفاع کرد.  در واقع رهبری تلاش کرد تا انتقاد به نظام را به سمت انتقاد به قوایی برگرداند که برآمده از آراء مردم بود. نکته چهارم اینکه رهبری اشکالاتی که در جزئیات طرح وجود داشت را متذکر شدند و به مسئولین هشدار دادند که مراقب معیشت و نگرانی‌های مردم باشند . در مجموع تلاش رهبری برای بازگرداندن آرامش و امنیت به جامعه و ایجاد وحدت بین مردم و مسئولین بوده است.

 

در ادامه دکتر عباس‌تبار متذکر شد: رهبری کلیاتی را فرمودند و تبیین جزئیات آن به عهده‌ی ما اساتید بسیجی است. موضوع با این اهمیت نیاز به روشنگری دارد. باید آحاد مردم و دانشجویان را در خصوص تصمیم خردمندانه رهبری توجیه نمود. در خصوص فرمایشات رهبری دو گروه از افراد ولایتمدار وجود دارند؛ گروهی صرف فرمایشات رهبری عرصه را ترک کردند و گفتند رهبری تایید کرد و ما باید سکوت کنیم. در واقع سکوت محافظه‌کارانه داشتند.  اما گروهی دیگر ولایتمدار انقلابی بودند و ضمن پذیرش فرمایشات رهبری به نقد و تبیین آن پرداختند. در واقع بر خود وظیفه دانستند که دلایل و چرایی‌های تصمیم خردمندانه رهبر معظم‌مان را برای آحاد مردم و بویژه دانشجویان تبیین نمایند.

 

در ادامه این جلسه نیز مسئولان کانون‌ها به تشریح عملکرد ماهانه ، مشکلات کانون، دغدغه‌ها، پیشنهادات و نظرات خود پرداختند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.