مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی منتشر کرد:

اولویت‎ ها و راهبردهای مجلس دهم

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بسته راهبردی مهم‌ترین مسائل کشور با عنوان" اولویت ‎ها و راهبردها در مجلس دهم" را منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی بسیج اساتید استان گیلان، در بخشی از این کتاب آمده است: 

 

 موضوع این گزارش تشریح عمده‌ترین مسائل کشور فراروی فعالیت دهمین دوره مجلس شورای اسلامی است. با توجه به ویژگی‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی هر یک از نمایندگان محترم خود را در قبال مسائل و مشکلات حوزه انتخابیه خویش مسئول می‌داند و پیگیری و حل آنها نیز جزو اولویت‌های کاری آنها است اگرچه این گزارش معطوف به بیان مسائل در سطح ملی است، اما مطالعات مختلف در مراکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ناظر به این واقعیت است که بسیاری از مشکلات مشهود در حوزه‌های انتخابیه از قبیل بیکاری؛کاستی نظام تامین اجتماعی به ویژه در حوزه حمایت از طبقات فقیر و محروم جامعه؛ مشکلات پیش روی تولید کنندگان ؛بهره‌وری پایین نظام اداری کشور و غیره ریشه‌های کلان در سطح ملی دارند .

 

در گزارش حاضر مسائل کشور در حوزه‌های فرابخشی در سه حوزه «امور اقتصادی و مدیریت بخش عمومی»؛ «اجتماعی و فرهنگی» و امور «سیاسی، حقوقی» و حوزه‌های بخشی در امور صنعت، معدن، کشاورزی، آب عمران، حمل و نقل و غیره بیان شده است.

 

در بخشی از این گزارش به طور ویژه راهبردهایی برای ارتقای کارآمدی نظام قانونگذاری در کشور بیان شده است. همچنین در این بخش به ظرفیت برنامه ششم به عنوان یکی از دستور کارهای مهم پرداخته شده است.

 

حسب دستور ریاست مجلس شورای اسلامی مرکز پژوهش‌ها تهیه مجموعه گزارش‌هایی که طی آن مسائل، چالش‌ها و ظرفیت‌های موجود در حوزه‌های مختلف بخشی و فرابخشی کشور بیان شده باشد را با هدف جلب توجه نمایندگان محترم و کمیسیون‌های مجلس دهم نسبت به موضوعات اولویت دارد که کشور در چارچوب گزارشی پژوهشی در دستور کار خود قرار داده است پس از تهیه و تنظیم گزارش مورد اشاره به نسخه اولیه آن با عنوان پیش نویس اولویت‌ها و راهبردهای پیشنهادی مجلس شورای اسلامی در دوره دهم منتشر و طی نامه‌ای برای همه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی ارسال شد و درخواست گردید نقطه نظرات اصلاحی و تکمیلی خود را برای این مرکز ارائه کنند. پس از دریافت نقطه نظرات و اعمال آن در گزارش، نسخه نهایی در قالب کتاب حاضر تهیه و تنظیم شد که در اندک زمانی چاپ اول آن به پایان رسید و چاپ دوم آن همراه با اصلاحاتی منتشر می‌شود امیدوارم که این اثر مورد توجه و استفاده نمایندگان برای ایفای هرچه بیشتر نقش خود به عنوان وکلای ملت قرار گیرد و به پیگیری مسائل کلان کشور و رفع آنها کمک کند.

 

https://basijnews.ir/files/fa/news/1398/10/28/2607670_572.pdf

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.