در یادداشت معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بسیج اساتید مطرح شد:

تصویری از ظهور مهدی موعود (عج) و حکومت بر دل‌ها

دکتر علی مرادزاده معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بسیج اساتید کشور در یادداشتی آورده است:مهم‌ترین آسیبی که در حوزه مطالعات مهدویت دیده می‌شود مهدی هراسی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید کشور در متن یادداشت دکتر علی مرادزاده آمده است:

 

مهدی در نقش هدایت‌گری پیامبرانه

حضرت مهدی موعود (عج)؛ منجی و موعود الهی هنگام ظهور؛ کار پیامبرانه می‌کند. از صفات پروردگار و لطف و کرم و بخشش بی‌انتهای او با بندگان که آن‌ها را فرزندان خود می‌شمارد سخن می‌گوید. ندای «الیوم یوم المرحمه» سر می‌دهد. همه انسان‌ها را به توحید و قرآن کریم و عترت طاهره و بهشت دنیوی و اخروی آخرالزمان موعود فرامی‌خواند و آن‌ها را با بهترین و جذاب‌ترین و دل‌نشین‌ترین ادبیات کریمانه تفسیر و تبیین کرده، تعلیم می‌دهد و تربیت می‌کند.

 

مهدی در نقش گفتگو و مناظره

آن حضرت با رهبران و نخبگان و عالمان ادیان، مذاهب و نحله‌های مختلف به گفتگو و بحث می‌پردازد، معجزات خویش را عرضه می‌دارد، استدلال می‌کند، به اقناع مخاطبان اهتمام می‌ورزد، انحرافات و بدعت‌ها و تحریف‌ها را با منطق روشن برملا می‌سازد. آن‌قدر در جدال احسن صبوری می‌کند که همه بر منطق الهی ریشه‌دارش اذعان نمایند. تحمیل عقیده با قرآن و سیره اهل‌بیت سازگار نیست چنانچه با اتمام‌حجت الهی نیز همخوانی ندارد.

 

مهدی در نقش انسان‌سازی

منجی موعود در عصر ظهور دانشگاه انسان‌سازی راه می‌اندازد و ارائه طریق و ایصال الی‌المطلوب می‌کند. افراد از خودسازی و از این که مانند امام خویش باشند لذت می‌برند چون مانند الگوی خویش خوب بودن را با تمام وجود حس و درک می‌کنند و به اسوه الهی دسترسی دارند. چشم‌انداز حکومت سرشار از نعمت و عدالت و عشق و رفاه و مدینه فاضله را به‌خوبی ترسیم کرده و تحقق می‌بخشد. روح تشنه و سرخورده و ناامید انسان‌ها را امیدی بی‌نظیر می‌بخشد و مجذوب مهربانی و لطف و صفای خویش می‌سازد.

 

مهدی در نقش پدری امت

پیامبر فرمود «أنا و علی ابوا هذه الامه»، امام پدر امت است و انسان‌های یتیم وقتی پدری با نهایت دلسوزی را پس از قرن‌ها پیدا کند در او ذوب می‌شوند. بشریت ندای انسان‌ساز و پدرانه آن حضرت را با گوش جان می‌شنود و با فطرت پاک خویش همنوا می‌یابد و سراسیمه با او ایمان می‌آورند. آنان تازه گمشده خود را پیدا می‌کنند و لحظه‌ای چشم از او برنمی‌دارند. امام مانند پدری که سال‌ها از فرزندش دور افتاده پای درد دل افراد می‌نشیند، برایشان آلام و دردهایشان مانند زمان غیبت اشک می‌ریزد. دست نوازش بر سرشان می‌کشد و آن را به جبران و پایان یافتن محنت دلداری می‌دهد. دنیای ظهور دنیای اشک شوق خواهد شد.

 

مهدی در نقش نظام حکمرانی

حضرت مهدی (عج) برای حکومتش کادر سازی می‌نماید. کادر همراه او انسان‌ها هستند و نه فرشتگان، چون انسان‌ها عاشقش می‌شوند، زندگی خود را رها و چون شمع گرد وجود مبارک و مهربانش می‌چرخند. آن حضرت پیام‌ها و وعده‌های تمامی پیامبران را به همراه معجزات ماندگارشان بازخوانی کرده و بر شریعت حقیقی همه پیغمبران مهر تأیید می‌زند بدین واسطه پیروان ادیان مختلف مطلوب خویش را در او می‌بینند و به‌راحتی ایمان می‌آورند. آن حضرت اعتمادسازی می‌کند و اعتماد بربادرفته انسان‌ها از حاکمان را برمی‌گرداند.

 

مهدی و حکومت بر دل‌ها

مخاطب مهدی زهرا (س)، دل‌ها و عقل‌ها هستند. آن حضرت دل‌ها و عقل‌ها را مخاطب قرار می‌دهد، بر اساس فطرت انسان‌ها گفتگو می‌کند. سرزمین فکرها و ذهن‌ها را به تسخیر درمی‌آورد و با عنایت الهی بر دل‌ها و عقول حکومت می‌کند. انسان‌ها اگر به یک پیام و پیام‌آور الهی با تمام خلوص و دلسوزی و مهربانی‌اش توجه نمایند در ایمان به او لحظه‌ای درنگ نخواهند کرد. انسان مدرن لطف پیامبرانه ندیده است که عصیان می‌کند، اگر چشمش به موعود الهی بیفتد زیرورو می‌شود و تحول اساسی پیدا می‌کند. رویگردانی انسان‌ها به‌واسطه سوءاستفاده، حیله‌گری، ریاکاری، فساد، نفاق و فرصت‌طلبی منادیان رخ داده است، اگر یک سفیر الهی با پشتوانه قدرت لایزال خداوندی و به‌دوراز هرگونه شائبه نفسانی و مادی به‌سوی آن‌ها بیاید سیل انسان‌ها پشت سر حضرتش راه می‌افتند و با نثار اشک چشم‌هایشان به استقبالش می‌شتابند و دل‌هایشان را خانه او می‌سازند.

 

مقابله ملت‌ها با مخالفان مهدی (عج)

عده قلیلی از حاکمان شرور و سران یهود و صهیونیسم و روشنفکران سیاه‌دل علیرغم یافتن حقانیت و مشروعیت و جذابیت آن حضرت اما مانند زمان پیامبران، ظهور و حضور او را مغایر با منافع مادی  و حاکمیت خویش دانسته و در مقابل آن حضرت خواهند ایستاد. در این حال، سیل خروشان انسان‌های آزادشده از بند هوای نفس و از سلطه جهان خواران در مقابل آن‌ها به حرکت درآمده و تومار آن‌ها را در هم می‌پیچند و آنان را برای همیشه از صحنه روزگار محو خواهند کرد.

 

آسیب‌شناسی تبلیغی

مهم‌ترین آسیبی که در حوزه مطالعات مهدویت دیده می‌شود مهدی هراسی است. انتقام‌جویی و در هم کوبیدن و قلع‌وقمع بیش از هدایت‌گری، نجات بخشی، تعلیم و تربیت و امنیت سازی دولت کریمه آخرالزمان القاء شده است. مهدی می‌آید آبادانی و توسعه همه‌جانبه ایجاد می‌کند نه ویرانی و کشتار. البته درنهایت با دشمنان مقابله می‌کند اما سخن آخر را نباید ابتدا گفت که نوعی ترس و هراس در دل‌ها نسبت به آن نجات دهنده آخرالزمان تحمیل کند. چراکه در این صورت تمایل انسان‌ها و درنتیجه زمینه‌سازی ظهور به تأخیر خواهد افتاد.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.