باید حکمرانی اقتصادی را اصلاح کنیم/ مخالف بازداشت معتادان هستم

چهارشنبه 1400/03/19 - 10:31 asatid
همتی در دومین مناظره انتخاباتی:

باید حکمرانی اقتصادی را اصلاح کنیم/ مخالف بازداشت معتادان هستم

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه حکمرانی اقتصادی را باید اصلاح کنیم، گفت: حرکت ما در منطقه و قدرت‌مان باید بر مبنای اقتصاد برای مردم باشد.

به گزارش مرکز رسانه و ارتباطات نهضت استادی بسیج (ناب)، عبدالناصر همتی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در دومین برنامه مناظره انتخاباتی گفت: لازم می‌دانم در ابتدا از شیوه برگزاری مناظره‌ها انتقاد کنم. در یک مصاحبه نیز عرض کردم، شیوه مناظره مثل مسابقه هفتگی شده است.

وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم ملت شریف ایران، مواضع ما را به روشنی بداند، بهتر بود سوالات مهمتری مطرح شود. سوالاتی که مردم عزیز برایشان مهم است. آن وقت ببینیم فرق کاندیداها در نحوه پاسخ‌دهی و عمل به این سوالات چگونه خواهد بود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: واقعیت این است که این، یک نوع انحصار است. من مخالف انحصار در اقتصاد، سیاست، فرهنگ و رسانه هستم. انحصار عامل اصلی ناکارآمدی و عامل اصلی فساد است.

همتی تصریح کرد: ببینید الان انتخاب بین بد و بدتر یا خوب و خوب‌تر نیست. انتخاب بین افرادی است که، معتقد هستند نباید بگذاریم این درب بر روی کنشگری شهروندان عزیز بسته شود و نفس جامعه را بخواهد بگیرد.

وی ادامه داد: من فکر می‌کنم مهمترین وظیفه ما و وظیفه مردم این است که راجع به این موضوع تصمیم بگیریم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: من صدای بی ‌صدایان و قدرت بی قدرتان هستم. چرا این جملات را عرض کردم؟ به خاطر اینکه دولت من، حامی آسیب پذیرترین افراد جامعه خواهد شد. گروه‌هایی را که در جامعه آسیب پذیر هستند را عرض می‌کنم.

همتی ادامه داد: اعتقاد دارم موفق ترین و بهترین کاری که می‌توان انجام داد، این است که برای شهروندانی که آسیب پذیرتر هستند، شانس زندگی بهتر و شرایط بهتر فراهم کنیم.

وی ادامه داد: کولبرها، سوخت برها، بی شناسنامه‌ها، قربانی‌های فقر شدید، بی‌خانمان‌ها، افراد دارای معلولیت، بیکاران، کارگران، کارگران غیر رسمی، مهاجران، کودکان، کودکان کار، زنان سرپرست خانوار و کودکان بی‌سرپرست، اینها واقعاً معضل بزرگ جامعه ما است.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: آنقدر درگیر مسائل کوچک شده‌ایم که همه اینها را فراموش کرده‌ایم. پس توجه ما در دولت همین‌ها خواهد بود.

وی گفت: آموزش از مسائل مهم است. در نگاه من بازار رقابتی و فاقد انحصار نقش مهمی در توسعه کشور دارد. اما دولت در سه حوزه حتماً باید جدی وارد شود. ۱- سلامت ۲- آموزش ۳- افشار آسیب‌پذیر

همتی ادامه داد: برای آموزش باید از پایه کار بکنیم. ما مدارس دولتی را کم اهمیت کرده‌ایم. یکی از برنامه‌هایی که من دارم، این است که از پایه مدارس دولتی را تقویت کنیم.

**بخش دوم؛ نقد به دیدگاه‌های نامزدها

همتی گفت: جوانان تحصیل‌کرده بیکار هستند. علت آن رشد منفی تولید و اشتغال و شیوع بیماری کرونا است، که ظرف دو سال گذشته، آسیب زیادی به بخش خدمات زده است.

وی ادامه داد: امیدوارم هر چه سریع تر بتوانیم مشکل کرونا را در دولت آینده حل کنیم. با واکسیناسیون بخش خدمات از جمله گردشگری، استارتاپ‌ها و کسب وکارهای اینستاگرامی که زمینه ی خوبی برای اشتغال دارد ، فعال خواهند شد.  تسهیل صدور مجوزها برای برداشتن موانع کسب و کار ضروری است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: آقای جلیلی گفتند ما نباید هیچ کاری را طول بدهیم. شما  دو سال در مجمع تشخیص مصلحت نظام، اف ای تی اف را زندانی کرده اید. یا آن را رد کنید و به مردم بگویید آن را رد کردیم و یا آن را بپذیرید که ما بتوانیم کارهای اساسی انجام دهیم.

آقای رئیسی! اجازه ادامه ارز ۴۲۰۰ تومانی را ندهید

همتی گفت: آقای رئیسی گفتند، ارز ۴۲۰۰ تومانی موجب افزایش فاصله طبقاتی شده است. شما دو سال عضو شورای عالی هماهنگی اقتصادی هستید. شما دیدید که من با ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالف بودم. چرا جلوی آن را نگرفتید. محکم بایستید و اجازه ندهید ادامه پیدا کند.

وی ادامه داد: مگر شما و بقیه اعضای شورای هماهنگی اقتصادی نبودید که من را مجبور کردید که ۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی ارز مسدود شده را به ریال تبدیل کنم و نقدینگی ایجاد کنم که حالا شما همراه با آقای زاکانی آن را بر سر من میزنید. 

همتی تصریح کرد: دوستانی که از کاسبان تحریم حمایت می‌کنند، فکر می‌کنم باید نامه‌ای به آقای ترامپ بنویسند و خیلی خوشحال باشند و اعلام کنند که  تمام بلاهایی که سر مردم ما آورده اند را  الام بر سر بانک مرکزی و همتی خراب می‌کنیم. همان‌هایی که ستادهایشان پول هنگفت برای تخریب من خرج می‌کنند. چرا به آن‌ها اشاره نمی‌کنید

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: آقای زاکانی می‌گویند که چرا مناظره نمی کنید. من امروز فهمیدم که ترکیب عوض شده است. به جای یار کمکی و پوششی تبدیل شده است به پلیس بد و پلیس خوب! اینطوری که نمی‌شود مناظره کرد. برنامه هایتان را بفرمایید.

همتی گفت: دو سال رئیس بانک مرکزی بودم و همه گفتند شخصیتت خراب می‌شود، من گفتم عیبی ندارد. برای کشور کار می‌کنم.

وی ادامه داد:  آقای رئیسی ۴۰ سال در قوه قضائیه بودند و باید پاسخ دهند.

همتی گفت: ۵ میلیارد دلار از ذخایر بانک مرکزی گذاشته‌ایم برای تامین کالاهای اساسی مردم. دوستان انصاف بیشتری برای طرح این مسائل داشته باشند.

وی ادامه داد: خواهش می کنم به این مسئله توجه کنیم که در ۲۰ سال گذشته، رشد سرمایه ثابت ما چهار و نیم درصد بوده است. اما از لحظه‌ای که تحریم‌ها شروع شد سرمایه‌گذاری در کشور منفی شده است؛ تولید منفی است؛ لذا معلوم است که بیکاری افزایش پیدا می‌کند.

**بخش سوم؛ پاسخ نامزدها به نقدها

همتی گفت: بعضی‌ها فکر می‌کنند اقوام و مذاهب تهدیدی برای کشور هستند. من معتقدم که اقوام و مذاهب برای کشور می‌توانند مولفه قدرت باشند. بنابراین در انتصابات حتماً به شایستگی‌ها، فارغ از اینکه از برادران اهل تسنن باشند یا از اهل تشیع انتخاب خواهم کرد.

از برادران اهل تسنن استفاده خواهم کرد

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: حتماً برای مدیریت‌های ارشد، از خواهران و برادران شایسته و دارای صلاحیت، حداقل سه برابر آن چیزی که الان وجود دارد، استفاده خواهم کرد. در تجربه و در عمل نیز نشان داده‌ام و مشاور ارشدم در بانک مرکزی، آقای دکتر رحمانی از برادران خوبم از اهل تسنن بودند.

مخالف بازداشت معتادان هستم

وی تصریح کرد: در مورد معتادان نیز، مخالف بازداشت و زندانی کردن معتادان هستم. باید با توانمند سازی آن‌ها را برگردانیم و به آن‌ها شغل و توانایی بدهیم. با داغ و درفش نمی‌شود با معتادان  برخورد کرد. این‌ها حجم عظیمی از مردم عزیزمان هستند که باید به آنها توجه کنیم.

همتی تصریح کرد: اعتیاد ناشی از بیکاری و سیاست های غلطی بوده که در کشور اجرا شده است. ما باید توجه جدی به آنها داشته باشیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: اولویت بعدی، معلولین عزیز هستند که من به زندگی اقتصادی و اجتماعی آنها توجه جدی خواهم کرد. باعث شرمندگی است که ما پل بر روی سد می سازیم اما برای یک معلول و جانباز عزیزمان نمی‌توانیم چند صد متر در یک پیاده راه ایجاد کنیم.  شمار زیادی از هموطنان عزیزمان این مشکلات را دارند.

وی ادامه داد: محیط زیست برای من مهم است. حتما محیط زیست در اجرای پروژه‌های اقتصادی حق وتو خواهد داشت و توجه بودجه‌ای برای پروژه‌های محیط زیست خواهم داشت.

باید حکمرانی اقتصادی را اصلاح کنیم

همتی گفت: حکمرانی اقتصادی را باید اصلاح کنیم. بخشی از آن این است که آن قسمتی که میدان و دیپلماسی، که حاج قاسم عزیز و محمد جواد ظریف ایجاد کردند، برای بهره‌برداری و توسعه اقتصادی کشور بکار ببریم. حرکت ما در منطقه و قدرت ما باید بر مبنای اقتصاد برای مردم عزیز باشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: لغو تحریم ضروری است و من آن را پیگیری خواهم کرد. لغو تحریم جزو ضروریات است.

*نیمه دوم مناظره

همتی گفت: آسیب‌های اجتماعی در بخش شهری و یا در کل کشور ناشی از یک ساختار بسیار غلط و ناشی از گروه‌های ذی‌نفع و رانت خوار است که متاسفانه بر اقتصاد، فرهنگ و جامعه چنبره زده اند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: اگر نتوانیم مشت این افراد را باز کنیم و این فسادی که این‌ها ایجاد کرده‌اند را از بین ببریم، آنوقت می‌بینیم مسائلی ایجاد می‌شود که عواقب آن در جامعه قابل حل نیست.

در مقابل من جریانی قرار دارد که می‌گویند می‌خواهیم کاخ سفید را حسینیه کنیم

وی تصریح کرد: این افراد، ارتباطات بسیار وسیعی در حوزه‌های صادرات، واردات، ارتباط زنجیره‌ای با کاسبان تحریم در حوزه سیاست خارجی، در ارتباط با قاچاق (واردات و صادرات) پولشویی دارند.

همتی افزود: دوستانی که الان اینجا نشستند و به عنوان رقیب من هستند، تقریباً همین حرف‌ها را می‌زنند. یعنی تقویت وضع موجود.  باید شفاف باشیم و مردم بدانند چه خبر است. در مقابل من جریانی قرار دارد که می‌گویند می‌خواهیم کاخ سفید را حسینیه بکنیم.

وی ادامه داد: افرادی که الان در جلسه هستند، این‌ها را مطرح می‌کنند. دنیا را نمی‌شناسند. به سفارت عربستان حمله می کنند. ارزش پول را به هم می‌زنند. چه کسی پشت این ها است. فکر می‌کنم همه این‌ها یک زنجیره است. اگر کشور هم بتواند این زنجیره را قطع کند، سوال شما قابل حل است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ظرف دو سال گذشته ۷۵ میلیارد دلار از درآمد ارزی کشور کاهش پیدا کرده است و این یعنی هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان!

۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان از درآمد کشور رفته است

همتی گفت: ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان از درآمد کشور رفته است. افرادی که بر اقتصاد کشور چنبره زده‌اند، چون از این طریق سود می‌برند، سالی ۲۰ درصد هزینه معاملاتی ما را بالا برده‌اند.

وی گفت: با ۲۰ درصد از ۸۰ میلیارد حجم تجارت خارجی پارسال ما و یا ۸۰ میلیارد دلار سال گذشته‌اش که می‌شود ۱۶ میلیارد دلار، می‌توان چند کشور را اداره کرد. ما آن را از دست می‌دهیم و بعد می‌گوییم چرا توسعه ایجاد نمی‌شود؟ چرا فقر ایجاد می‌شود؟ من آمده ام که این روند را در کشور عوض می کنم.

نویسنده :
خبرگزاری بسیج

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)