تحرکات اخیر جمهوری آذربایجان

یکشنبه 1400/07/11 - 16:16 asatid
یادداشت روز؛

تحرکات اخیر جمهوری آذربایجان

جمهوری اسلامی ایران نیز به دنبال ماهیت اسلامی و انسان دوستانه مطابق شعائر دین مقدس اسلام و مذهب تشیع مبنی بر برادری با ملل مسلمان و تاکید اصل ۱۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر برقراری روابط صلح آمیز حسنه‌ی متقابل با دول غیر محارب همواره از تنش و مخاصمه با همسایگان اجتناب نموده است. 

به گزارش مرکز رسانه و ارتباطات اجتماعی نهضت استادی بسیج (ناب)، عمران علیزاده عضو هیات علمی دانشگاه در یادداشتی به موضوع تحریکات اخیر جمهوری آذربایجان پرداخته است. در متن یادداشت این استاد دانشگاه آمده است:

رعایت حسن همجواری و احترام به تمامیت ارضی کشورهای همسایه، یکی از اصول مهم روابط بین الملل و از قوانین پذیرفته شده حقوق بین الملل محسوب می گردد. جمهوری اسلامی ایران نیز به دنبال ماهیت اسلامی و انسان دوستانه مطابق شعائر دین مقدس اسلام و مذهب تشیع مبنی بر برادری با ملل مسلمان و تاکید اصل ۱۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر برقراری روابط صلح آمیز حسنه‌ی متقابل با دول غیر محارب همواره از تنش و مخاصمه با همسایگان اجتناب نموده است.  بطوریکه تاریخ ۴ دهه‌ی انقلاب اسلامی در ارتباط با همسایگان موید این امر می باشد. ایران با ۱۵ کشور از طریق خشکی و آب دارای مرز مشترک است که هیچگاه چشم طمع به خاک همسایگان نداشته و در رابطه‌ی همسایگی از ابزار خشونت و تهدید استفاده ننموده و صرفا از تمامیت ارضی خود دفاع نموده است. 

مثال بارز این امر دفاع هشت ساله ایران از خاک سرزمین خود در برابر تهاجم رژیم بعث می باشد و کماکان در حل و فصل تعارضات احتمالی خود با برخی همسایگان بر تعامل و تقید به قانون بین الملل و معاهدات مرزی پایبند بوده و حتی المقدور سعی نموده با بهره گیری از تشابهات دینی_ فرهنگی و دیپلماسی صلح از بروز تنش جلوگیری نماید. جمهوری آذربایجان نیز به عنوان یکی از کشورهای همجوار ایران با داشتن حداکثر جمعیت اهل تشیع از قرابت و زمینه های همگرایی بیشتری با جمهوری اسلامی ایران در منطقه ی قفقاز جنوبی و حوزه ژئوپلیتیک خزر برخوردار است. 

علاوه بر این، داشتن پیشینه ی تاریخی مشترک و قرابت قومی و فرهنگی آذربایجان با برخی از اقوام ساکن در فضای سرزمینی ایران، امکان همگرایی بیشتر و تعامل را فراهم ساخته است و از آنجاییکه این کشور در گذشته ی نزدیک بخشی از خاک سرزمین ایران بوده، احساس تعلق و همدلی با مردم این کشور همواره در بین ملت ایران وجود داشته است. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و استقلال  کشور آذربایجان، جمهوری اسلامی ایران حاکمیت آن را به رسمیت شناخته و سعی در برقراری روابط حسنه با این کشور داشته است. کما اینکه روابط دوستانه و نزدیک رئیس جمهور فقید آذربایجان یعنی آقای حیدر علی اف این موضوع را تایید می نماید. 

اما طی سالهای اخیر، سرزمین کشور آذربایجان به محلی برای جولان قدرتهای فرامنطقه ای و عمدتاً متخاصم ایران تبدیل شده است و پای این قدرتها به بهانه بهره برداری و استخراج منابع و یا انجام پروژه های اقتصادی به منطقه باز شده است که می تواند بر امنیت منطقه و کشورهای مجاور و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران تاثیر گذار باشد. لازم به ذکر است اگر چه چالش میان کشورها و همسایگان آنها (برخی بر اثر سوء تفاهم، برخی بر اثر تحریک دیگران، و برخی بر اثر اغراض توسعه طلبانه )طبیعی است . لیکن نوع چالش این روزهای جمهوری آذربایجان که از نوع دوم برشمرده می شود می تواند موجبات نگرانی و تنش را ایجاد نماید. 

بویژه حضور رژیم صهیونیستی در نزدیکی مرزهای ایران و دست اندر کار بودن ایالات متحده آمریکا در این چالش (نظر به اهداف این تحریک کنندگان مبنی بر گسترش این چالش و رقم زدن سرنوشتی همچون افغانستان) و گسترش حضور نیروهای تروریستی - تکفیری، لزوم واکنش و بروز حساسیت را از سوی جمهوری اسلامی ایران می طلبد. از طرفی طرح تغییر جغرافیای مرزهای منطقه به دنبال سیاست های توسعه طلبانه در مجاورت حریم امنیتی جمهوری اسلامی ایران قابل پذیرش نبوده و درایت، قدرت و تیزبینی مقتدرانه ایران مبنی بر واکنش سریع نسبت به این تحرکات همسو با منافع ملی و اقتدار منطقه ای جمهوری اسلامی ایران می باشد. 
 
بنابراین، برگزاری رزمایش نظامی ایران در داخل مرزهای خود نه تنها مطابق قوانین بین الملل بوده بلکه به هیچ وجه منافی امنیت کشورهای همسایه نیست. حتی توان نظامی ایران( به عنوان یک قدرت منطقه ای ) به نفع کشور های منطقه بوده و برای ارتقاء امنیت منطقه ای نیز کارساز است. شایان توجه است که به دنبال اصابت چند گلوله در اطراف شهرهای مرزی ایران در زمان درگیری قره  باغ هرچند جمهوری اسلامی ایران در همان زمان طرفین را به خویشتن داری و صلح دعوت نمود و جهت جلوگیری از بروز آتش جنگ منطقه ای تذکرات و هشدارهای لازم را اعلام نمود این مساله لزوم آمادگی و تقویت توان نظامی و حفظ امنیت مرزها را برای نیروهای ایران دو چندان می سازد. 

بر این اساس، مطابق اصل ۹ و ۱۵۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حفظ تمامیت ارضی کشور از اصول بدیهی می باشد که ضمن احترام به حقوق همسایگان، تمامیت ارضی برای ایران در اولویت است و حفظ آن حق مسلم حاکمیت جمهوری اسلامی ایران می باشد. 

پس برگزاری رزمایش در داخل خاک ایران، یک امر طبیعی بوده و تحت هیچ شرایطی جمهوری اسلامی ایران قصد ایجاد تنش را ندارد. از سوی دیگر ادعای ورود غیرقانونی کامیون های ایرانی به خاک آذربایجان که می توان گفت صرفاً یک ادعاست را هم می شود به مثابه طرح یک موضوع مخاصمه برانگیز تلقی نمود که حضور دسیسه های بازیگران غیرمنطقه ای در آن مشهود است.از طرفی، مناطق پیرامونی ایران به دلیل بازی قدرت برخی بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای آبستن تنش و جنگ می باشد و حال در چنین شرایطی بیاناتی این چنین از سوی مقام اول یک کشور همسایه و هم کیش، آن هم در روز اربعین حسینی می تواند پیام ناخوشایندی برای امنیت منطقه داشته باشد. 

چرا که به دنبال نیات و اهداف رقبای منطقه ای و فرامنطقه ای ایران می توان آن را بخشی از پروژه ایران هراسی نیز محسوب کرد که جهت کنترل و مهار قدرت ایران در مرزهای خود بکار می رود. 

لذا  گیلان به دلیل مجاورت استان گیلان با آذربایجان و پیوستگی سرزمینی این استان با قفقاز و تاثیر پذیری از تحرکات منطقه و نیز دور اندیشی امنیتی از دیدگاه ژئوپلیتیک در خصوص چشم انداز امنیت منطقه ای، در راستای منافع ملی جمهوری اسلامی ایران و حفظ امنیت ملی کشور، قاطعانه در این باره با اعلام موضع گیری واحد با حاکمیت جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر ضرورت افزایش توان دفاعی ایران و هوشیاری نیروهای مسلح و نمایش کامل قدرت ایران در پی حضور و تحرکات قدرتهای متخاصم، رهبران کشورهای همسایه بخصوص کشور آذربایجان را به واقع بینی مبتنی بر حساسیت منطقه ای دعوت نموده و جهت حفظ امنیت منطقه، عدم دخالت بیگانگان در امور منطقه و تداوم روابط حسنه و همچنین کاهش تعارضات، بر همگرایی و همزیستی مسالمت آمیز تاکید می کند.

انتهای پیام/

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)