به همت معاونت بررسی و تحلیل سازمان بسیج اساتید کشور؛

دومین شماره نشریه بصائر علمی منتشر شد

دومین شماره نشریه "بصائر علمی " ویژه اساتید شبکه ملی قدرت نرم، هفته دوم تیرماه ۹۹ منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید کشور، دومین شماره نشریه  بصائر علمی ویژه اساتید شبکه ملی قدرت نرم و به همت معاونت بررسی و تحلیل سازمان بسیج اساتید کشور و با تمرکز و تاکید بر مباحث  علمی، تحقیقی و پژوهشی، هفته دوم تیرماه ۹۹ منتشر شد.

 

نشریه علمی بصائر به صورت موضوعی منتشر می شود؛ یعنی هر شماره آن به موضوعی خاص در حوزه علم، تحقیق و پژوهش اختصاص دارد.

 

 در دومین شماره این نشریه علمی، متن کامل سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر خسروپناه محقق و پژوهشگر و معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی که در تاریخ ۹۹/۳/۲۱ در نشست شورای تبیین معاونت بررسی و تحلیل سازمان بسیج اساتید ایراد شده است، آورده شده. نظر به اهمیت مباحث و موضوعات مطرح شده به ویژه برای جامعه علمی و دانشگاهی کشور این معاونت بر آن شد تا این مباحث را در اختیار مدیران و اعضای شبکه ملی و قدرت نرم سازمان قرار دهد. همچنین معاونت بررسی و تحلیل سازمان بسیج اساتید کشور امیدوار است، اساتید فرهیخته با ارائه نقطه نظرات سازنده و روشنگرانه خویش این معاونت را در ارائه تولید محتوای پربار و غنی یاری نمایند.

 

در بخشی از این سخنرانی  چنین  آمده است:

 

  « ما سه هدف را باید در علوم اجتماعی دنبال کنیم؛ توصیف انسان محقق؛ توصیف انسان مطلوب و نقد و تغییر انسان محقق و مطلوب. ما با این علوم اجتماعی موافق هستیم. این که فقط به توصیف انسان محقق بپردازیم چه با روش تبیینی، چه تفسیری و چه گفتمانی، این کافی نیست. یا فقط نقد کنیم مثل روش انتقادی یا به تعبیر دقیق‌تر کافی نیست. ما به  هر سه کار نیاز داریم. توصیف انسان  محقق ، توصیف انسان مطلوب و نقد و تعبیر انسان  مطلوب و محقق.  یک تفاوت بین علوم اجتماعی حکمی با علوم اجتماعی مدرن است.

 

تفاوت دیگر اینکه ما قائل به عقل بسندگی و انسان بسندگی زندگی و دنیا بسندگی هم نیستیم عقلانیت وحیانی را قائل هستیم، دنیای آخرت ساز را قائل هستیم و خدا محوری که در راس است. با این ۳ مبنا یک روشی را باید ارائه دهیم که مزایای روش تفسیری انتقادی تبیینی را داشته باشد، گرفتار نسبی‌گرایی هم نشویم و بتواند این سه ساحت انسان را هم برای ما معرفی کند؛ توصیف انسان، توصیف انسان مطلوب  و نقد و تغییر انسان مطلوب و محقق که ما از آن تعبیر کردیم به روش حکیمی اجتهادی...»

 

علاقه‌مندان برای تهیه این نشریه می‌توانند از طریق لینک زیر متن کامل  را دریافت کنند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.