این مطلب ۱۱۰۸ بار خوانده شده
از سوی بسیج اساتید کشور اعلام شد:

تشکیل ستاد راهبرد نگاری دهه‌ پنجم انقلاب اسلامی

سازمان بسیج اساتید کشور در آستانه چهل ‏سالگی و ورود به دهه‌ پنجم انقلاب اسلامی از تشکیل ستاد راهبرد نگاری دهه پنجم انقلاب اسلامی خبر داد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید، سازمان بسیج اساتید کشور با کمک و همراهی صاحب نظران دانشگاهی و حوزوی، به تشکیل ستاد  راهبردنگاری دهه پنجم انقلاب اسلامی مبادرت نموده است.

چهار دهه پر فراز و نشیب از جهان معاصر که با انفجار نور و انقلاب بزرگ اجتماعی و فرامدرن در ایران آغاز شد، در حال سپری شدن است. در دهه اول، حکومت پهلوی (قدرتمندترین حکومت غرب آسیا و شمال آفریقا) سقوط کرد؛

در دهه دوّم آن، ابرقدرت شوروی و ایدئولوژی کمونیزم در مقابل انقلاب اسلامی سقوط کرد؛

در دهه سوم آن، حکومتِ صدام سقوط کرد؛

در دهه چهارم انقلاب اسلامی امّا فرعون ­های منطقه سقوط کردند و اینک در آستانه چهل ‏سالگی و ورود به دهه پنجم انقلاب اسلامی، منتظر اسقاط حکومت نامشروع اسرائیل( مرکز اصلی طراحی جنگها و نابسامانی های منطقه و جهان) و افول ایدئولوژی سرمایه ‏داری هستیم،

در همین راستا برای کمک به تصمیم گیری های کلان و در جستجوی افق های نو در جهان معاصر که هر روز شاهد تحولّی مهم و بی نظیر مثل چالش رو به گسترش بین قدرت‌های متحد استراتژیک و پیمانهای جدید ژئوپلیتیک و ژئو اکونومیک هستیم؛ لازم است انقلاب اسلامی، از نظرات هزاران استاد دانشگاه در رشته ‏های مختلف و دیگر نخبگان در نهادهای مختلف پژوهشی و راهبردی بهره مند شود؛ از این رو بسیج استادان کشور با کمک و همراهی صاحب نظران دانشگاهی و حوزوی به تشکیل ستاد  راهبردنگاری دهه پنجم انقلاب اسلامی مبادرت نموده تا از همه ظرفیت ‏های جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی، نظامی، فرهنگی، علمی و سرمایه‏­ های ­انسانی داخل و خارج از کشور بدون تنگ نظری ‏های حزبی، قومی و مذهبی برای فعلیت تمدنی آن استفاده شود.

با این رویکرد، متخصصین بر آن هستند که ضعف ناپسند مدیریت های اجرایی طی چهار دهه گذشته در بهره گیری از امکان‌ها و توانایی‌های فراوان انقلاب اسلامی برطرف ‏شود.

گفتنی است رونمایی از این ستاد در آیین اجلاس سراسری استادان در روز چهارشنبه ۱۴ شهریورماه در تالار فردوسی دانشگاه تهران انجام خواهد شد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

سرمقاله

دکتر سیدمحمدرضا مرندی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی طی یادداشتی با عنوان «تأملاتی گذرا بر کارنامه انقلاب اسلامی ایران» به ابعاد مختلف پیشرفت و تحول در ۴ دهه انقلاب اسلامی به صورت مستند و علمی پرداخته است

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید کشور؛ دکتر سیدمحمدرضا مرندی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی طی یادداشتی با عنوان «تأملاتی گذرا بر کارنامه انقلاب اسلامی ایران» به ابعاد مختلف پیشرفت و تحول در ۴ دهه انقلاب اسلامی به صورت مستند و علمی پرداخته است.

 

مقدمه

بی تردید میان صحت و اتقان یک اندیشه اجتماعی و کارآیی و توانایی نظام اجتماعی برآمده از آن در پاسخگویی به مشکلات جامعه، رابطه مستقیمی برقرار است. از سویی دیگر، کارآمدی یا ناکارآمدی کارگزاران یک نظام سیاسی در اجرای اهداف و آرمان های آن، می‏تواند در کارآمد یا ناکارآمد به نظر آمدن آن نظام و به تبع، درست یا نادرست به نظر رسیدن آن اندیشه اجتماعی، تأثیر مثبت یا منفی بر جای گذارد.

معرفی اساتید