حل مسایل اندیشه‌ای در دانشگاه‌ها نیازمند کار فرهنگی است

یکشنبه 1401/06/20 - 11:48 asatid
آیت‌الله علم‌الهدی:

حل مسایل اندیشه‌ای در دانشگاه‌ها نیازمند کار فرهنگی است

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی : با حرکت سازنده علمی، فکری و فرهنگی باید به دانشگاه وارد شویم و مشکلات را حل کنیم.

به گزارش مرکز رسانه و ارتباطات اجتماعی نهضت استادی بسیج (ناب)، آیت‌الله سید احمد علم الهدی در دوره دانش‌افزایی و توانمندسازی اساتید بسیجی کشور در مشهد، افزود: دانشگاه مرتب در حال تغییر و تحول است و هرسال دانشجویان زیادی وارد دانشگاه و یا فارغ التحصیل می‌شوند. در دانشگاه و با حضور جامعه دانشگاهی می‌توان تصمیمات سازنده گرفت.

وی با بیان اینکه از طرف امام(ره) بسیج اساتید و بسیج طلاب به عنوان مرزبان فکر و اندیشه نظام و انقلاب مشخص شده‌اند، بیان کرد: در شرایطی که دشمن مدام در حال تهاجم است و بی باکانه می‌تازد، اقتضا می‌کند آمادگی همگانی و عمومی مبارزاتی در برابر استکبار داشته باشیم.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه باید روی تثبیت مبانی اندیشه و باورمندی حکمرانی نظام اسلامی در جامعه دانشگاهی اقدام کنیم، افزود: عدم توجیه و تحلیل و معرفت شناسی مبانی نظام و انقلاب در محیط دانشگاه از جمله مشکلاتی است که با آن مواجه هستیم.

وی گفت: اگر خدای نکرده جریان فکری و فرهنگی انقلاب در دانشگاه دچار ضربه شود، مسئول آن بسیج دانشگاه است. همچنین اگر در حوزه علمیه در اصول وظایف دچار رخوت شود، مسئول آن بسیج طلاب است.

آیت الله علم الهدی افزود: فرق نظام ایدئولوژیک با دیگر نظام‌های حکومتی در این است که نظام غیر ایدئولوژیک پایه اندیشه‌ای ندارد، اما نظام اسلامی بر پایه ایدئولوژی در فکر، اندیشه و باور استوار است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه متاسفانه مبنای فکری نظام در جامعه دانشگاهی روشن شده و جا افتاده نیست، افزود: در عرصه زندگی ما یک حاکمیت بیشتر وجود ندارد و جز او کسی را نباید حاکم بدانیم. اگر غیر از خدا حاکمیت را برای کسی دیگر بدانیم مشرک هستیم. چندسال قبل یک گروه سیاسی داخلی خود را "لیبرال دموکرات مسلمان" نامید، در حالیکه این به معنای مشرک مسلمان است.

آیت‌الله علم الهدی با اشاره به اینکه در جهان‌بینی توحیدی، حاکمیت حق خدا است، افزود: در زمان غیبت امام، ولایت فقیه تداوم و مظهر حاکمیت الله و مبنای فکری نظام اسلامی است. 

وی با بیان اینکه حکمرانی اسلامی و مبانی عملی و رفتاری که مورد توصیه خدا است نیز باید عملی شود. اظهار داشت:  امروز در حکمرانی اسلامی مشکل داریم. در حالیکه شناخت مبانی اندیشه اسلام مهم است و همچنین اسلام برای اینکه حاکمیت داشته باشد باید قوانین آن عملی شود.

امام جمعه مشهد گفت: اگر مبانی ایدئولوژیک نظام برای مردم توجیه نشده باشد، طبیعی است که با هر قانون و واجب شرعی مخالفت خواهد شد. اگر مبانی نظام در دانشگاه تثبیت شود، پرتو آن جامعه را فرا خواهد گرفت.

گفتنی است؛ دوره دانش‌افزایی و توانمندسازی اساتید بسیجی کشور با عنوان طرح ولایت از ۱۳ شهریور ماه در مشهد آغاز شد و تا ۲۰ شهریور ماه ادامه دارد.

انتهای پیام/

ایرنا_ مشهد

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)
Answer this question to verify that you are not a spam robot.