چرا دشمن برای ستیزه‌گری به دانشگاه امید بسته است؟

سه شنبه 1402/06/21 - 12:56 asatid
یادداشت روز:

چرا دشمن برای ستیزه‌گری به دانشگاه امید بسته است؟

نگرانی غرب از رشد علمی کشور امروز هم در قالب جنجال بر سر لغو قرارداد چند استاد به دلیل رکود عملی کاملا محسوس است. چراکه نتیجه آنرا بهبود شرایط دانشجویان و در نتیجه افزایش سرعت رشد علمی کشور می دانند. لذا تلاش می کنند با سیاسی کار و نسبت آن با اغتشاشات سال گذشته روند آنرا متوقف ساخته و از این فرصت نظام اسلامی به عنوان یک تهدید استفاده کنند. 

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید کشور، حسین عبداللهی‌فر معاون تبیین و گفتمان‌سازی سازمان بسیج اساتید کشور در یادداشتی در خصوص امید دشمن به دانشگاه برای ستیزه‌گری آورده است:

«یکی از نقاط ستیزه‌گری دشمن که به آن امید دارد دانشگاه‌ها است.» این هشداری بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با رئیس جمهور و اعضای هیات دولت مطرح کرده و خطاب به آنها فرمودند: «حضور شما در دانشگاه این را خنثی می­کند.»

با توجه به قریب الوقوع بودن بازگشایی دانشگاه ها، پرسش اساسی این است که چرا دشمن برای ستیزه گری با نظام اسلامی به دانشگاه امید بسته است؟

اولین پاسخی که در این رابطه به ذهن متبادر می شود امید دشمن به تکرار ناآرامی ها دانشگاه ها و بازگرداندن  اغتشاشات به خیابان ها می باشد. بدون تردید شکست خوردگان جنگ ترکیبی سال گذشته تمامی مساعی خویش را برای بی ثبات سازی کشور بکار خواهند گرفت تا اولا شکست گذشته را جبران کرده و ثانیاً با برگزاری اولین سالگرد اغتشاشات، روند ستیزه گری خویش را دارای تقویم و نماد کنند. ثالثاً روند امنیتی سازی فضای روانی کشور تا برگزاری انتخابات در پایان سال را شروع کنند.

پاسخ دوم به نتیجه جنگ شناختی و اقداماتی که دشمنان ملت ایران در این زمینه به عمل آورده اند، بازمی گردد. غرب می داند که در قالب جنگ نرم، جنگ شناختی و رسانه ای چه فضای ذهنی را برای جامعه بویژه جوانان ایرانی ایجاد کرده است. از نظر آنها جوانان و دانشجوی ایرانی، در حالی که آرزوهای بسیاری دارد، امیدی به آینده ندارد و این نومیدی همان چیزی است که دشمن امید به آن بسته است. به عبارت دقیق تر علت امید دشمن به دانشگاه، امید به دانشجویان نومیدی است که تحت تاثیر جنگ شناختی دشمن، اطلاع کامل و دقیقی از موفقیت های میدانی نظام اسلامی ندارند. بر همین اساس رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز راهکار مقابله با امید دشمن به دانشگاه را حضور دولتمردان در جمع اساتید و دانشجویان ترسیم فرمودند.

حضور دولتمردان از رئیس جمهور تا سایر مسئولین در جمع صمیمانه دانشجویان می تواند فاصله ذهنی دانشجوها با موفقیت ها و البته مشکلات کشور آشنا کرده و متقابلا مسئولان کشور را با دیدگاه های دانشجویان و دغدغه ها اساتید نزدیک کند. بی شک افزایش اطلاعات بخش نخبگی جامعه از دستاوردهای کشور به امید آنها به آینده بهتر، تصمیم گیری دقیق تر در برنامه های شخصی خویش و دروغ پراکنی دشمن پی برده و امید دشمن به دانشگاه را به یاس تبدیل می کند. بر همین اساس راهکار دوم رهبر حکیم انقلاب اسلامی، اردوهای پیشرفت و بازدید اساتید و دانشجویان با دستاوردها و موفقیت های کشور بود. چنانچه فرمودند: «بنده یک وقتی گفتم یک تور گردشگری بگذاریم برای [بازدید از] امکانات دفاعی کشور؛ حالا میخواهم عرض بکنم این گردشگری را برای همه‌ی پیشرفتهای کشور بگذارید تا نخبگان بروند ببینند و از نزدیک مطّلع باشند.»

در سومین پاسخ به واکاوی علل امید دشمن به دانشگاه می توان به نقش دانشگاه در ماندگاری و روند قدرت یابی کشور اشاره کرد. غربی ها بهتر از هر کس می دانند تا زمانی که دانشگاه بر مدار صحیح خود قرار داشته و برای نظام اسلامی قدرت نرم تولید می کند، امکان ستیزه گری با ملت ایران را نخواهد داشت. ضمن آنکه از نگاه غرب، دانشگاه های ایران تاکنون آسیب ها و لطماتی زیادی به منافع آنها در منطقه وارد کرده است. به عبارت دیگر دشمن از دانشگاه ضربه خورده و مترصد ضربه زدن به آن است.

واقعیت این است که اولین جرقه های انقلاب اسلامی را دانشجویان دانشگاه تهران در اولین روزهای دخالت دولت آمریکا در ایران پس از کودتای 28 مرداد 32 رقم زدند. در جریان شکل گیری انقلاب اسلامی هم دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور نقش پیشتازی داشتند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی هم دانشجویان پیرو خط امام با تسخیر لانه جاسوسی آمریکا بیشترین لطمه را به منافع آمریکا در منطقه وارد ساختند. امروز هم دشمن دست دانشگاه را در روند قدرت یابی و اقتدار دفاعی کشور مشاهده می کند. چنانچه در بیان علل اغتشاشات سال گذشته هم بسیاری از تحلیل گران ریشه های آنرا به نگرانی غرب از رشد علمی کشور دانستند. چراکه از منظر غرب همه موفقیت های نظام اسلامی در رشد علمی و پشتوانه تخصصی دانشگاه به لحاظ نظری و عملی ریشه دارد و آنها بیش از هر چیز دیگر نگران پیشرفت های علمی و قرار گرفتن جمهوری اسلامی ایران در زمره ده کشور اول دنیا در زمینه تولید علم می باشد.

نگرانی غرب از رشد علمی کشور امروز هم در قالب جنجال بر سر لغو قرارداد چند استاد به دلیل رکود عملی کاملا محسوس است. چراکه نتیجه آنرا بهبود شرایط دانشجویان و در نتیجه افزایش سرعت رشد علمی کشور می دانند. لذا تلاش می کنند با سیاسی کار و نسبت آن با اغتشاشات سال گذشته روند آنرا متوقف ساخته و از این فرصت نظام اسلامی به عنوان یک تهدید استفاده کنند. 

 انتهای پیام/

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.