print

Powered by Drupal

اندیشکده کشاورزی و منابع آب هرمزگان

امروزه تغییر اقلیم، پدیده ریزگردها، خشکسالی، کم‌آبی، سیل و طوفان، امواج گرمایی و امواج سرد و بارش‌های نامتعارف ازلحاظ مکانی و زمانی و شدت از مسائل دست‌به‌گریبان کشور ایران است. سوء مدیریت‌ها در استفاده از منابع آبی کشور، جابجایی‌های بدون مطالعه، آینده نگران و غیراصولی منابع آبی از یک حوضه آبریز به حوضه آبریز دیگر، کشاورزی سنتی و مدیریت نشده، فقدان یک برنامه اصولی علمی در زمینه کشاورزی و امور آب کشور سبب شده است امروزه کشور با تهدیدات جدی در زمینه کشاورزی و نیز مسائل مرتبط با آب مواجه شود.

 

[[{"fid":"7823","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"link_text":null,"attributes":{"class":"file-default media-element","data-delta":"2"}}]]

 

ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی خود نسبت به گردش عمومی جو، در هم‌جواری یک کمربند اقلیمی خشک قرار دارد و برخورداری از یک اقلیم خشک و نیمه‌خشک واقعیت انکارناپذیر اقلیمی این کشور است. بنابراین مسئولین و برنامه‌ریزان کشور باید این واقعیت را بپذیرند و باور داشته باشند. در صورت باور چنین واقعیتی باید تمام برنامه‌های کوتاه و بلندمدت این کشور باید برای یک اقلیم خشک و نیمه‌خشک تدوین و اجرا گردد. عدم توجه با این واقعیت سبب شده است امروز با سفره‌های آبی خالی، مراتع تخریب‌شده، کشاورزی به‌شدت آسیب‌پذیر، روستاهای تخریب‌شده و خالی از سکنه، شهرهای آلوده، محیط‌زیست مریض و در حال احتضار، خاک در حال فرسایش و نشست‌های گسترده زمین ( فروچاله ها ) و...... مواجه باشیم. نتیجه محتوم این شرایط گسترش روزافزون پدیده ریزگردها هم ازلحاظ فراوانی و هم ازلحاظ پهنه گسترش، سیل‌های مهیب و مخرب ..... هست.

 

سیری در برنامه‌های کوتاه و بلندمدت چند دهه گذشته کشور بیانگر آن است که جز در رهنمودهای مقام معظم رهبری در سایر برنامه‌های تدوینی کمترین توجه و اشاره‌ای به آمایش در بخش کشاورزی کشور نشده است. هم‌اکنون فارغ‌التحصیلان و اساتید بسیار زبده و باتجربه در این رشته در سراسر کشور در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در حال فعالیت هستند که به‌طورقطع جمع‌بندی نظرات این اندیشمندان و استفاده از تجربیات ارزنده آنان در حل معضلات کشاورزی و امور آب  کشور که به اساسی‌ترین چالش کشور تبدیل‌شده است راهگشا و کارساز خواهد بود. چالش‌هایی که می‌تواند زمینه‌ساز بسیاری از نارضائی‌های اجتماعی و سیاسی خواهد شد.

 

در این بین استان هرمزگان در جنوب کشور بین مختصات جغرافیایی ۲۵ درجه و ۲۴ دقیقه تا ۲۸ درجه و ۵۷ دقیقه عرض شمالی و ۵۳ درجه و ۴۱ دقیقه و ۵۹ درجه و ۱۵ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده است. این استان حدود ۶۸ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد (۴/۳ درصد کل مساحت کشور) ؛ هرمزگان از جهت شمال و شمال شرقی با استان کرمان، از غرب و شمال غربی با استانهای فارس و بوشهر و از شرق با سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان در نواری به طول تقریبی ۱۲۶۰ کیلومتر در بر گرفته است.

 

این استان بخاطر مشرف بودن بر تنگه استراتژیک هرمز و دارا بودن ۱۴ جزیره کوچک و بزرگ به نام‌های ابوموسی، تنب کوچک و بزرگ، کیش، قشم، لاوان، لارک، هرمز، هندورابی، هنگام، شتور (شیدور) سیری، فارور، بنی فارور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

استان هرمزگان دارای دارای ۱۱ بندر تجاری مسافری و نفتی شامل مجتمع بندری شهید رجایی، بندر شهید باهنر، بندر لنگه، بندرکنگ و بنادر قشم و درگهان، کیش، بندرجاسک، بندرچارک و بنادر نفتی ، سیری و لاوان می‌باشد.

 

[[{"fid":"7718","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"4":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"link_text":null,"attributes":{"style":"height:40px; width:45px","class":"file-default media-element","data-delta":"1"}}]]

ضرورت و اهمیت تشکیل اندیشکده:

 

در کنار موارد ذکر شده در بالا استان هرمزگان یکی از قطب های مهم تولید محصولات زارعی خارج از فصل به ویژه صیفی جات و نیز یکی از قطب‌های تولید مرغوب ترین مرکبات کشور مانند لیمو ترش و نارنگی بوده، همچنین تولید خرمای صادراتی و مرغوب ( گونه پیارم ) از دیگران محاسن این استان به شمار می‌آید و قطع به یقین برای تولید تمامی این محصولات در وهله اول توجه ویژه به امر کشاورزی و سپس بازاریابی و نیز حفظ منابع آب‌های سطحی و زیر زمینی از نکات مهمی است که می‌بایستی توسط کلیه دستگاه‌های مسئول در این موارد مورد توجه ویژه قرار گیرد که متاسفانه در بعضی از موارد شاهد کم توجهی و یا بی توجهی به این امر بوده که خود مشکلات عدیده‌ای را هم برای جامعه استان هرمزگان و نیز کشور به همراه داشته و خواهد داشت .

 

اندیشکده کشاورزی و منابع آب درصدد است با شناسایی و دعوت از اساتید و محققان دلسوز و جمع‌آوری نظرات و تجربیات ارزنده این اندیشمندان درزمینه مسائل اساسی کشاورزی و امور مرتبط با آب و حفظ منابع آن در کلیه های حوزه های مربوطه و حوزه‌های پیشنهادی اساتید در سایر زمینه‌ها از طریق مجاری قانونی به اطلاع مسئولین و مقامات عالی کشور رسانده و از طریق مراجع مرتبط پیگیری‌های لازم انجام شود. درعین‌حال با ایجاد ارتباط با وزارتخانه‌ها و مراکز مرتبط پروژه‌ها و طرح‌های مطالعاتی آن‌ها درزمینه کشاورزی  و گرایش‌های مرتبط به گروه‌های مطالعاتی شکل‌گرفته تا در نهایت نتیجه این مطالعات بخشی از مشکلات این بخش را مرتفع نماید .

 

 

[[{"fid":"7824","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"link_text":null,"attributes":{"style":"height:465px; width:700px","class":"file-default media-element","data-delta":"3"}}]]

 

[[{"fid":"7718","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"4":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"link_text":null,"attributes":{"style":"height:40px; width:45px","class":"file-default media-element","data-delta":"4"}}]]

مشخصات:

 

[[{"fid":"7825","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"type":"media","field_deltas":{"5":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"link_text":null,"attributes":{"style":"height:155px; width:663px","class":"file-default media-element","data-delta":"5"}}]]

جدیدترین ها

پربازیدترین ها